Spauda apie mus

DELFI (2022 lapkričio mėn.)

Pajurio Naujienos (2022 lapkričio mėn.)

Vakarų ekspresas (2022 spalio mėn.)

Vakarų ekspresas (2021 gruodžio mėn.)

Vakarų ekspresas (2020 lapkričio mėn.)

Vakarų ekspresas (2018 rugsėjo mėn.)


Delfi (2018 kovo mėn.)


LRT (2018 kovo mėn.)


Vakarų lietuva (2017 gruodžio mėn.)


Vakarų ekspresas (2016 gruodžio mėn.)


Vakarų ekspresas (2015 lapkričio mėn. )

Gargždų Banga (2015 gruodžio mėn.)

 


Vakarų ekspresas (2013 lapkričio mėn. )

Vakarų ekspresas

2012 gruodžio mėn. 5 d.

 

Baltuonių kalakutai - jūsų šventiniam stalui

LAUKE. Prie fermos komplekso pastatyta pastogė, todėl paukščiai nuo pavasario iki žiemos auga gryname ore.

Artėjančios gražiausios žiemos šventės jau dabar suka galvą ne vienam. Šeimininkės galvoja, kuo papuošti šventinį stalą ir pavaišinti svečius, kokiomis dovanomis juos nustebinti, įmonių vadovai svarsto, ką padovanoti savo darbuotojams. Jiems išeitį siūlo Baltuonių kalakutų ūkis. Pačių ūkininkų užaugintais pašarais lesinami, kuo natūralesnėmis sąlygomis auginami paukščiai per ūkio egzistavimo istoriją jau pelnė pripažinimą. Maistinga kalakutiena ir jos pusgaminiai kasdien atsiduria ant daugybės Vakarų Lietuvos gyventojų stalo, o šventiniai kalakutai tampa vis populiaresne kalėdinio stalo puošmena.

1995 m. Vilijos ir Vlado Baltuonių pradėtas paukštininkystės verslas nustebino ne vieną. Kalakutas, dar tuo metu naujas ir iki galo nepažintas paukštis, kėlė įtarimą. Daugelis stebėjosi, kaip iš tokio mažo paukščiuko gali išaugti didelis 20 ar net 30 kg svorio kiemo šeimininkas. Pradžioje ūkininkai prekiavo tik pačiais kalakučiukais, vėliau, atsiradus ir jų mėsos poreikiui, šeimos verslas išsiplėtė.

2003-iaisiais ūkininkai Baltuoniai pasistatė pirmąją paukščių skerdyklą nepriklausomoje Lietuvoje, o po metų skerdykla buvo pripažinta atitinkanti aukštus Europos Sąjungos reikalavimus ir gavo leidimą kalakutieną eksportuoti į visas ES šalis. Pirmieji kalakutus Lietuvoje pradėję auginti Baltuoniai ne kartą dalyvavo "AgroBalt", Lietuvos žemės ūkio universiteto organizuojamose ir kitose parodose, iš kurių dažniausiai be apdovanojimų negrįždavo.

Natūralus šeimos ūkis

Baltuonių kalakutų ūkis - šeimos verslas. Prie paukštienos verslą pradėjusių tėvų jau prisijungė ir ekonomikos studijas Vilniaus ISM vadybos ir ekonomikos universitete baigęs sūnus Šarūnas Baltuonis. Po mokslų jaunuolis neliko Vilniuje ir neišskubėjo į užsienį - grįžo į Kalniškių kaimą Kretingos rajone ir tikina čia matantis dar gausybę neišnaudotų galimybių.

Baltuoniai ne tik palaiko gražią tradiciją ir puoselėja šeimos ūkį, bet ir stengiasi paukščius auginti kuo natūraliau. Kalakutai nuo pusantro mėnesio amžiaus lesinami pašarais, pagamintais iš ūkyje užaugintų grūdų - kviečių, kvietrugių, miežių, žirnių. Prie grūdų kokybės prisideda ir tai, kad dalis laukų yra tręšiama natūraliomis trąšomis. Ko Baltuoniai patys neužsiaugina, stengiasi nusipirkti iš netoliese ūkininkaujančių kaimynų.

"Linkstame prie ekologiškumo. Visi mūsų pašarai yra natūralūs. Pernai ūkyje įvedėme naujovę - prie fermos komplekso pastatėme pastogę, kurioje paukščiai nuo pavasario iki žiemos auga gryname ore. O šiais metais juos net paleidome į lauko aptvarą. Nors ir mūsų fermose kalakutai auginami gana laisvai - neuždaromi garduose, gali laisvai vaikščioti, lesti kada užsimano, o ne per prievartą, tačiau išleidę juos į gryną orą pastebėjome teigiamų pokyčių. Paukščiai mėgaujasi saule, jų plunksnas kedena vėjas, jie tapo sportiškesni ir, negana to, dabar nuo kalvos visą laiką mato, kas dedasi kaime", - pasakojo Š. Baltuonis.

POPULIARĖJA. Vis labiau populiarėja tradicija kalakutus švenčių proga dovanoti įmonių darbuotojams.

Jo teigimu, ateityje planuojama pastoges ir lauko aptvarus dar labiau išplėsti ir suteikti galimybę visiems paukščiams maitintis ne tik paruoštais lesalais, bet ir natūraliai laukuose augančiomis vertingomis žolėmis ir vabaliukais.

"Turime įvairių idėjų. Galvojame kalakutus auginti miško teritorijoje, mat būtent tokioms sąlygoms jie yra geriausiai prisitaikę. Ne paslaptis, kad laukinis kalakutas, kuris gyvena Amerikoje, yra miško paukštis. Žinoma, tokiomis sąlygomis saugiai užauginti daug kalakutų būtų tikras iššūkis, o ir jų mėsą įpirkti galėtų ne kiekvienas", - ateities planais dalinosi jaunasis ūkininkas.

Prasminga šventinė dovana

Natūralumo principo Baltuoniai laikosi ir prekiaudami kalakutiena. Pirkėjams siūloma įvairi kalakutienos mėsa bei keletas rūšių pusgaminių, pavyzdžiui, natūralios kalakutienos dešrelės be jokių konservantų, tik su druska, panašiai kaip senais tarybiniais laikais. Visiškai gatavų produktų vengiama, mat norima, kad klientai patiekalus pasiruoštų patys ir būtų tikri, iš ko jie yra pagaminti.

Žinoma, populiariausia Baltuonių kalakutų ūkio prekė, ypač šventiniu laikotarpiu, yra 5-10 kilogramų sveriantis kalakutas. Ūkininkai pažymi, jog šis paukštis pastaraisiais metais tapo neišvengiamu "svečiu" ant kalėdinio lietuvių stalo. Be to, jau kelerius metus stebima vis labiau įsitvirtinanti tradicija kalakutus dovanoti įmonių darbuotojams.

"Tai puiki dovana, ir įmonių vadovai tai gerai supranta. Su kalakutu viskas yra šiek tiek kitaip, nei su kitomis įprastomis dovanomis. Kalakutas dovanojamas ne tik darbuotojui, tai yra dovana visai jo šeimai. Kadangi dažniausiai šeima jį ruošia kartu - marinuoja, įdaro, kepa - pats ruošimo procesas jau yra savotiška pramoga. O ant vaišių stalo kartu su spanguolių uogiene patiekto kepto kalakuto skonis - nepamirštamas. Beje, jei kalakutas didesnis, tai pirmosios šv. Kalėdų dienos vakare į pagalbą gali tekti pasikviesti ir giminaičius", - juokiasi Š. Baltuonis.

 

Iki šventinio laikotarpio likus kiek mažiau nei mėnesiui, ūkininkai ragina suskubti. Įmonių vadovai, norintys savo darbuotojams švenčių proga padovanoti įspūdingą dovaną - kalakutą, turėtų jau dabar kreiptis į Baltuonių kalakutų ūkį. Kalėdiniu laikotarpiu užsakymų sulaukiama itin daug, todėl užsisakę iš anksto būsite tikri, jog kalakutų partija jums bus garantuota.

Baltuonių kalakutieną pamėgo ir Rytų Lietuvos gyventojai, todėl dabar jos galima įsigyti ir Vilniuje bei Kaune.

Daugiau informacijos www.kalakutai.lt

Kodėl verta rinktis kalakutieną?

Kalakutienoje mažai cholesterolio, joje gausu amino rūgščių, mūsų organizmui reikalingų geležies, cinko, fosforo, magnio mikroelementų. Kalakutiena puikus B grupės ir PP vitaminų šaltinis - 100 g kalakutienos yra beveik visa būtino vitamino B3 (niacino) paros norma tinkamai organizmo medžiagų apykaitai palaikyti. Negana to, valgant kalakutieną gaunama iki 30 proc. vitamino B6 paros normos.

Kontaktai

Tiek pavienius kalakutus, tiek didesnes paukščių partijas galite užsisakyti tel. 8 698 23679, 8 682 11134. Taip pat šventinius kalakutus galite užsisakyti ir įsigyti prekybos vietose: Klaipėdoje "Akropolio" ūkininkų turgelyje - trečiadieniais ir šeštadieniais bei "Eglės" turgavietėje; Gargždų centrinėje turgavietėje - nuo trečiadienio iki šeštadienio; Palangoje, centrinėje turgavietėje; Kretingoje, firminėje parduotuvėje (Vilniaus g. 10), prekybos vietoje Žemaitės al. 29 bei centrinėje turgavietėje - trečiadieniais ir šeštadieniais. Kalakutienos jau galima įsigyti ir Vilniuje bei Kaune.

Greitas ir natūralus receptas skubančioms šeimininkėms

Reikės: kalakutų krūtinėlių filė, sviesto arba alyvuogių aliejaus kepimui. Marinatui: alyvuogių aliejaus, maltų juodųjų pipirų, smulkintų šviežių arba džiovintų žolelių - petražolių, baziliko ar pan., citrinos.

Kalakutų krūtinėlę supjaustyti gabaliukais arba kepsniukais. Alyvuogių aliejų sumaišyti su pipirais ir smulkintomis žolelėmis. Dalį žolelių galite pasilikti ir uždėti prieš patiekiant iškepusius kepsniukus. Krūtinėlės gabaliukus įtrinti mišiniu, apšlakstyti išspaustomis citrinos sultimis ir palikti marinuotis 10 min. Kol gabaliukai marinuosis, galite ruošti garnyrą. Prie kalakutienos puikiai tinka įvairiausi tradiciniai lietuviški garnyrai: virti grikiai, šviežios daržovės, keptos cukinijos, raugintų kopūstų salotos, virtų bulvių košė ir pan. Kepimui rekomenduojame naudoti sviestą arba alyvuogių aliejų. Kalakutienos gabaliukus dėkite į įkaitintą keptuvę ir kepkite 5-7 minutes kiekvieną pusę tol, kol pradės gražiai ruduoti. Nekepkite kalakutienos per ilgai, nes ji labai išsausės.